Jak vyhrát nad úzkostí – 2.část

První článek jak vyhrát nad úzkostí měl velký ohlas a chtěla bych vám moc poděkovat za zpětnou vazbu, je pro mě moc důležitá. A tady pro vás mám už další tipy jak porazit úzkost:

Šišák bajkalský

Je to můj největší objev. Šišák je bylinka a její účinky bych přirovnala k přírodnímu lexaurinu (lék na okamžité zklidnění – vysoce návykový!). Šišák se užívá hlavně u onemocnění nervového systému, nervovém vyčerpání, úzkostných atak, depresích a při stresu. Dozvěděla jsem se o něm v době, kdy jsem vysazovala antidepresiva. Při jejich vysazování se vám dostaví „absťák“, je vám na zvracení, máte zimnice, špatně se vám spí, fyzicky jste naprosto vyčerpaní. Tohle období mi pomohl zvládnout právě šišák. Pomáhá i na nevolnost, zvracení, průjem…Jednoduše je to pomocník na všechno. Nejen, že vás utlumí, šišák problémy i léčí. Dokonce, bych ho doporučila i na stres před cestováním, pokud na něj trpíte tak, jako já. Asi si říkáte, že ho vychvaluju až moc, ale je to tak skvělá bylinka, že by si zasloužila vychválit ještě víc! Koupíte ho v bylinkářství, nejlepší je tinktura. Užívá se 3x denně po 20-ti kapkách 3 týdny, poté se musí udělat pauza na nejméně 10 dní.

Meditace

Pokud jste k tomuto slovu skeptičtí, jako jsem byla já, není na tom nic špatného. Jsem tu od toho, abych váš názor změnila. Jak už jsem psala v minulém článku, při úzkostech je důležitá sebeláska a přítomný okamžik. Meditace vám s obojím pomůže. Sama jsem nechápala, jak vám může pomoci dýchání se zavřenýma očima, ale tohle je zrovna činnost, kterou si musíte vyzkoušet sami, abyste mě pochopili. V čem to spočívá? Základní tip meditace je zaměřen na dýchání. Dýchání je činnost, která funguje sama, nemusíte ji řídit, nemusíte na ni myslet, ale přesto funguje a udržuje nás naživu. Dýchání probíhá právě teď. Sedněte si, zavřete oči a soustřeďte se na dýchání, buďte uvolnění. Myslete jen na to dýchání. Samozřejmě, že vám to nepůjde hned. Do hlavy vám v ten moment budou přicházet všechny druhy myšlenek. Váš úkol ale je, si tu myšlenku poslechnout, nerozvíjet ji, pustit ji a vrátit se zpět na vaše dýchání. Dýchání pro vás bude takový záchytný bod. Nemusíte se hned donutit meditovat hodinu, stáčí vám nerušených 5 minut. Až se na to budete cítit, čas si můžete kdykoliv navýšit, jde o to, abyste se do meditace nenutili. Meditace nás učí rozvíjet se, někdy vám do hlavy přijde nějaká myšlenka, kterou byste ani nečekali. Myšlenka, která může změnit úplně všechno. Meditací je spoustu druhů, já doporučuji ze začátku tu základní – soustředění na dýchání. Existují i mluvené meditace, ale to záleží jen na vás, mluvená meditace vás může rušit. Je třeba si vyzkoušet tu, která vám bude vyhovovat a u ní pak zůstat.

Bachovy esence

Jsou to vyluhované květy bylin. Dozvěděla jsem se o nich u mé psycholožky, která mi je i namíchala. To doporučuji všem – nekupujte si již vytvořené kapky, najděte člověka, který má certifikát na výrobu esencí. Namíchá vám je přímo na vaše aktuální problémy. Kapičky působí velmi jemně a kapou se 4x denně pod jazyk. Nefungují jednorázově, jako třeba šišák, musí se užívat dlouhodobě.

Autogenní trénink

Je to cvičení na uvolnění a relaxaci těla i mysli. Na internetu je jich spousta namluvených, ty jsem používala i já. Během tohoto cvičení uvolňujete všechny svaly v těle. Pozor, nedělejte tento trénink při rozjeté úzkosti, ale cvičte, jen když vám je dobře. To stejné platí i u meditace.

Kreslení

Nejlepší jsou pastely. Když máte úzkost, vezměte si barvu, která vám ji připomíná, a namalujte, co vás napadne. Je to další technika na uvolnění. Někdy jen pomůže se z úzkosti vykreslit. anebo vás to při nejmenším přivede na jiné myšlenky.

V posledních dvou článcích jsem vám popsala tipy, které mi s úzkostí pomohly, věřím, že pomohou i vám. Přeji vám všem, kteří s ní máte zkušenosti mnoho sil. Úzkost se určitě dá zkrotit a tohle je cesta. Mějte se krásně.

Anna

Sdílejte můj článek

2 komentáře u „Jak vyhrát nad úzkostí – 2.část

  1. Děkuji Vám za krásné psaní… momentálně jsem taková slova potřebovala slyšet.
    Přeji pěkný den.
    S pozdravem.
    Jana Kadičová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *