Škodlivé látky v kosmetice

Protože, jsem doma a moc témat na článek mě nenapadá. A protože bych chtěla udělat své dny víc produktivnější, ale bohužel se mi to moc nedaří, díky tomu, že si potřebuji odpočinout, po každém obouvání bot 😀 ( a to si představte ty ostatní činnosti)…Rozhodla jsem se, napsat článek o škodlivých látkách, které obsahuje skoro každá kosmetika, kterou několikrát denně používáme. Vím, že je takových článků dost, ale není jich tolik, aby s tím lidé začali něco dělat. Není jich tolik, aby byli všichni lidé informováni. Každý den vidím na facebooku, jak si na něco lidé stěžují.  Politika, drahé potraviny, špatná zdravotní péče, špatné látky v potravinách a kosmetice…Každý den, je to jiná věc, bohužel jsou to lidé, kteří mají spoustu řečí, ale NIKDY s tím nic neudělají. Kde se ztratila ta odvaha bojovat za sebe? Kam se poděl ten samotný čin, když jsou všechna tahle slova zbytečná? Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla tenhle článek napsat, je příšerné zhoršení mé pokožky, nejvíce pleti. Bojovala jsem s tím v pubertě, pak díky antikoncepci byla pauza a nyní (až v nemocnici), se to opět vrátilo, bohužel 3x tolik. Příčiny jsme hledali od alergické reakce na prášky po čištění těla od antikoncepce a narkózy. Léčila jsem to antibiotiky, snad všemi druhy přípravků…A pak, když už jsem byla úplně zoufalá, zkusila jsem jít na kosmetiku. Nepomohla mi – zatím. Ale umí pleť vyčistit tak, jak to doma prostě nikdo nedokáže. Víte, nepíšu o ledajakém akné, píšu o příšerných a velmi bolestivých bolácích. Bohužel všechny přípravky a antibiotika řeší jen momentální stav, ale až kosmetička mi řekla příčinu, kterou každý tuší…tělo se čistí a v mém případě to jsou přesně střeva, ledviny a játra. Je to běh na dlouhou trať a mnoho bolestivých čištění. Ale přivedlo mě to k chemii, která je obsažená v našich přípravcích. I když se tělo potřebuje čistit a nemáme tento proces jak popohnat, důležité je, nepatlat na sebe chemii. Kůže je největší orgán v těle, přes ni se vstřebávají látky z oblečení, ovzduší, čisticích prostředků a také z kosmetiky, které putují do těla! Jako první jsou:

SULFÁTY

Na obalu je najdeme jako SLS a SLES. Jsou obsaženy v čistících gelech, sprchových gelech, šamponech, kondicionérech, pěnách do koupele…Zbavují vaši pokožku přirozené bariéry a prostupují jí. Čím dále je najdete, tím méně jich bude v produktu. V kombinaci s dalšími přípravky mohou působit i karcinogenně.

Uhelný dehet

Je to chemikálie, u které byla zjištěna vysoká toxicita! Používá se často v mnoha produktech jako barvivo, ale také ho najdeme v produktech pečujících o pokožku – šampony proti lupům, šampony na suché vlasy, kondicionéry, pleťová voda. Může způsobit bolesti hlavy, únavu, podráždění pokožky, alergii a může působit i karcinogenně.

Silikony

Všechny názvy na obalu produktu s koncovkou –icone či –icon jsou silikony. Nacházejí se snad ve všech kosmetických produktech, nejvíce v šamponech a kondicionérech. Používají se díky své stálosti. Zanechává pokožku bez pocitu mastnoty, jemnou a vlasy lesklé. V přírodě jsou ale naprosto nerozložitelné a jejich výroba je vysoce neekologická! Naše tělo nedokáže silikony nijak odbourat, pokožku ucpává, což má za následek větší vypadávání vlasů. Tím, že pokožku zanášejí, se přestává tvořit tuková vrstva pokožky, čímž se pokožka stává suchou a my jsme tak odkázaní na častější používání přípravku. Čehož výrobci chtějí dosáhnout.

Vonné látky

Jsou to všechny „parfémované“ přípravky. Bohužel se parfemace někdy nachází i v produktech, o kterých se tvrdí, že jsou čistě přírodní. Jsou to kosmetické přípravky až po přípravky na úklid nebo osvěžovače vzduchu. U astmatiků mohou vyvolat záchvat, způsobují migrény, únavu, slzení očí, alergické reakce a mohou být také karcinogenní.

Ftaláty

Najdeme je jak v uměle vytvořených vůních (různé parfémy, deodoranty, tělová mléka.), tak na některých plastových obalech…Protože ftaláty nejsou pevně vázány, můžeme je snadno vdechnout, anebo se do nás mohou dostat kůží. Nejčastěji se v kosmetice používají, aby vůně vydržela co nejdéle.

Parabeny

V kosmetice jsou používány díky nešíření bakterií, čímž prodlužují dobu trvanlivosti produktu. Není dosud prokázané, že jsou přímým důvodem k vzniku rakovině. Díky parabenům však rychleji stárne pokožka (zvláštní u produktů, které by měly dělat opak, že?) a vyskytuje se mnoho alergických reakcí.

Když jsem si tedy chtěla vyrobit vlastní krém, bez škodlivých látek, má volba padla na vazelínu. Ale pátrali jste někdy po tom, z čeho je vazelína vyrobená? Z ropy. Díky tomu může obsahovat různé chemické látky. V kosmetice se používá díky tomu, že je hypoalergenní a nevsakuje se do pokožky, což znamená, že všechny hojivé látky, které se do ní zamíchají, zůstanou na svém místě. Bohužel, pokožka je v tomhle případě „zalepená“ a nemůže dýchat, což v některých případech není úplně nejlepší. Výroba vazelíny přispívá k ničení životního prostředí. Vazelínu můžete nahradit přírodní formou – voskem a olejem. Nesepsala jsem úplně všechny škodlivé látky. V kosmetice se stále používají. Jedním produktem si většinou nic nezpůsobíte, ale co se stane, když jich používáte víc a několikrát denně?

Sdílejte můj článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *